2020 Academy Awards: Complete Winners List

Film Editing:
“Ford v Ferrari,” Michael McCusker, Andrew Buckland
“The Irishman,” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit,” Tom Eagles
“Joker,” Jeff Groth
“Parasite,” Jinmo Yang


Cinematography:
“The Irishman,” Rodrigo Prieto
“Joker,” Lawrence Sher
“The Lighthouse,” Jarin Blaschke
“1917,” Roger Deakins (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood,” Robert Richardson


Sound Mixing:
“Ad Astra”
“Ford v Ferrari”
“Joker”
“1917” (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood”


Sound Editing:
“Ford v Ferrari,” Don Sylvester — Walt Disney (WINNER)

“Joker,” Alan Robert Murray — Warner Bros.
“1917,” Oliver Tarney, Rachel Tate — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood,” Wylie Stateman — Sony Pictures Releasing
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” Matthew Wood, David Acord — Walt Disney


Supporting Actress:
Kathy Bates, “Richard Jewell” — Warner Bros.
Laura Dern, “Marriage Story” — Netflix (WINNER)
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit” — Fox Searchlight
Florence Pugh, “Little Women” –Sony Pictures Releasing
Margot Robbie, “Bombshell” — Lionsgate


Best Documentary Short Subject:
“In the Absence,” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
“Learning to Skateboard in a Warzone,” Carol Dysinger — A+E Networks (WINNER)
“Life Overtakes Me,” Kristine Samuelson and John Haptas — Netflix
“St. Louis Superman,” Smriti Mundhra and Sami Khan — MTV Documentary Films/AJE Witness
“Walk Run Cha-Cha,” Laura Nix — The New York Times Op-Docs


Best Documentary Feature:
“American Factory,” Julia Reichert, Steven Bognar — Netflix (WINNER)
“The Cave,” Feras Fayyad — National Geographic
“The Edge of Democracy,” Petra Costa — Netflix
“For Sama,” Waad Al-Kateab, Edward Watts — PBS Distribution/Channel 4/Frontline
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov — Neon


Costume Design:
”The Irishman,” Sandy Powell, Christopher Peterson — Netflix
“Jojo Rabbit,” Mayes C. Rubeo — Fox Searchlight
“Joker,” Mark Bridges — Warner Bros.
“Little Women,” Jacqueline Durran — Sony Pictures Releasing (WINNER)
“Once Upon a Time in Hollywood,” Arianne Phillips — Sony Pictures Releasing


Production Design:
“The Irishman,” Bob Shaw and Regina Graves — Netflix
“Jojo Rabbit,” Ra Vincent and Nora Sopkova — Fox Searchlight
“1917,” Dennis Gassner and Lee Sandales — Universal/Amblin Partners
“Once Upon a Time in Hollywood,” Barbara Ling and Nancy Haigh (WINNER)
“Parasite,” Lee Ha-Jun and Cho Won Woo, Han Ga Ram, and Cho Hee


Adapted Screenplay:
“The Irishman,” Steven Zaillian
“Jojo Rabbit,” Taika Waititi (WINNER)
“Joker,” Todd Phillips, Scott Silver
“Little Women,” Greta Gerwig
“The Two Popes,” Anthony McCarten


Original Screenplay:
“Knives Out,” Rian Johnson
“Marriage Story,” Noah Baumbach
“1917,” Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time in Hollywood,” Quentin Tarantino
“Parasite,” Bong Joon Ho, Jin Won Han (WINNER)


Animated Short:
“Dcera,” Daria Kashcheeva
“Hair Love,” Matthew A. Cherry (WINNER)
“Kitbull,” Rosana Sullivan
“Memorable,” Bruno Collet
“Sister,” Siqi Song


Animated Feature:
“How to Train Your Dragon: The Hidden World,” Dean DeBlois
“I Lost My Body,” Jeremy Clapin
“Klaus,” Sergio Pablos
“Missing Link,” Chris Butler
“Toy Story 4,”  Josh Cooley (WINNER)


Supporting Actor:
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”
Brad Pitt, “Once Upon a Time in Hollywood” (WINNER)


Best Picture:
“Ford v Ferrari”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Little Women”
“Marriage Story”
“1917”
“Once Upon a Time in Hollywood”
“Parasite” (WINNER)


Lead Actor:
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Joaquin Phoenix, “Joker” (WINNER)
Jonathan Pryce, “The Two Popes”


Lead Actress:
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renee Zellweger, “Judy” (WINNER)


Director:
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time in Hollywood”
Bong Joon Ho, “Parasite” (WINNER)


Best Live Action Short Film:
“Brotherhood,” Meryam Joobeur
“Nefta Football Club,” Yves Piat
“The Neighbors’ Window,” Marshall Curry (WINNER)
“Saria,” Bryan Buckley
“A Sister,” Delphine Girard


Best International Feature Film:
“Corpus Christi,” Jan Komasa
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
“Les Miserables,” Ladj Ly
“Pain and Glory,” Pedro Almodovar
“Parasite,” Bong Joon Ho (WINNER)


Original Score:
“Joker,” Hildur Guðnadóttir (WINNER)

“Little Women,” Alexandre Desplat
“Marriage Story,” Randy Newman
“1917,” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker,” John Williams


Original Song:
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” “Toy Story 4”
“I’m Gonna Love Me Again,” “Rocketman” (WINNER)
“I’m Standing With You,” “Breakthrough”
“Into the Unknown,” “Frozen 2”
“Stand Up,” “Harriet”


Makeup and Hair:
“Bombshell” (WINNER)

“Joker”
“Judy”
“Maleficent: Mistress of Evil”
“1917”


Visual Effects:
“Avengers Endgame”
“The Irishman”
“1917” (WINNER)
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”